Rejestracja

  • Firma
    Klub Sportowy PIRANIA
  • Typ usługi
    stacjonarnie

Pływanie jest uważane za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu. Aktywność ta poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa zbawiennie na proporcje naszego ciała. Jest polecana dla wszystkich, zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają trenować.

Dzięki sile wyporu wody, czujemy się lżejsi i łatwiej nam wykonać różnego rodzaju ruchy. Nasze ciało jest bardziej rozluźnione i zrelaksowane. Stawy oraz kręgosłup nie ulegają takim przeciążeniom, jak na lądzie i dlatego osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny uprawiać właśnie tą dyscyplinę sportu. Może to przynieść ulgę oraz wzmocni mięśnie przykręgosłupowe.

Systematyczne pływanie doskonale wpływa także na prawidłowa postawę ciała oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa. Hartuje i uodpornia nasz organizm na przeziębienia, a także opóźnia procesy starzenia.

Bardzo ważny jest również wpływ tej dyscypliny sportu na takie układy, jak układ oddechowy i krążenia. Mięśnie oddechowe w środowisku wodnym pracują znacznie wydajniej, gdyż wydech do wody wymusza intensywniejszą pracę tych mięśni. Pływanie jest również korzystne dla układu krwionośnego, gdyż zwiększone ciśnienie i masaż skóry przez wodę, pobudza ukrwienie i poprawia krążenie.

Wśród technik pływackich możemy wyróżnić:

Kraul na grzbiecie – najłatwiejszy do nauczenia, gdyż w tej pozycji można oddychać, tak jak na lądzie. Technika ta charakteryzuje się naprzemiennym ruchem ramion i nóg. Pozycja powinna być, jak najbardziej opływowa. Ciało w ułożeniu na plecach, barki znajdują się nieco wyżej niż biodra.

Kraul na piersiach – jedna z najszybszych technik pływackich. Twarz powinna pozostawać w wodzie, wykonując wdech lekko skręcamy głowę. Ułożenie ciała – na piersiach, a ruch kończyn jest naprzemienny.

Styl motylkowy – bardzo widowiskowa technika, jednak uważana za najtrudniejszą do opanowania. Wymaga dużej kondycji fizycznej i umiejętności. Pozycja ciała – na piersiach, ruch kończyn dolnych przypomina ruchy delfina, natomiast kończyny górne są równocześnie przenoszone nad wodą.

Styl klasyczny (żabka) – najwolniejsza technika pływacka, ale również najczęściej przez nas naśladowana. Pozycja ciała – na piersiach, kończyny górne pracują równomiernie, kończyny dolne również.

Przed wejściem do basenu należy pamiętać o rozgrzewce. Jest ona niezbędna, gdyż zapobiega skurczom i przygotowuje nasz organizm do wysiłku. Rozgrzewka może polegać na marszu lub truchcie w miejscu, krążeniu ramionami i biodrami oraz ćwiczeniach rozciągających najważniejsze grupy mięśniowe.

Systematyczne pływanie pozwoli uzyskać zgrabną sylwetkę, nie powodując przeciążeń i modelując ciało. Obecna pora roku wymusza korzystanie z krytych pływalni, jednak w Polsce sport ten staje się coraz bardziej popularny, stąd coraz więcej miejsc, gdzie można również zimą popływać.

Na naukę pływania nigdy nie jest za późno. Korzyści wynikające z tej dyscypliny sportowej są ogromne, dlatego zachęcam, aby przezwyciężyć strach i wypróbować tą dyscyplinę.

Kategorie

Dodaj Recenzję

Dodaj komentarz

Zapisz się na nasz Newsletter