Rejestracja

SENSOZAUR Akademia Rozwoju Dziecka i Rodzica

Bydgoszcz, Polska
  • Firma
    SENSOZAUR Akademia Rozwoju Dziecka i Rodzica
  • Typ usługi
    stacjonarnie

DIAGNOZA I TERAPIA ZABURZEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ (SI)

Indywidualna DIAGNOZA i TERAPIA Integracji Sensorycznej (SI) dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Integracja sensoryczna, co to takiego?

Integracja sensoryczna, oznacza prawidłowy odbiór bodźców przez nasze zmysły, przetworzenie ich i zareagowanie na bodźce w odpowiedni (adekwatny do sytuacji) sposób. Zdarza się, że nasze receptory nie potrafią prawidłowo rozpoznać bodźca lub jego siły, wówczas mówimy o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego. W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej dzieci i ich rodzice mierzą się z wieloma trudnościami w życiu codziennym. Zachowania dziecka mogą być odbierane jako „dziwactwa” lub „wymyślanie”. Dziecku mogą przeszkadzać określone ubrania, zapachy, światło. Dźwięki mogą być zbyt głośne. Może mieć problem z równowagą, być niezdarne, często się potykać. To wszystko powoduje spadek jakości i komfortu życia dziecka. Może utrudniać zdobywanie nowych umiejętności, np. chodzenia, biegania, grania w piłkę, czytania, pisania itp. Dzieci stają się wycofane, obniża się ich samoocena, czują się nie zrozumiane. Odpowiednia, ukierunkowana na problemy dziecka terapia, stymulująca zmysły dziecka, wspomaga rozwój układu nerwowego, a tym samym zmniejsza problemy dziecka.

Rzetelna DIAGNOZA

To najważniejszy elementy, który pozwoli ustalić z jakimi problemami mierzy się dziecko i wskaże obszary nad którymi należy pracować. Zdiagnozowane zaburzenia integracji sensorycznej nie zawsze wymagają terapii. Czasami wystarczy samodzielna praca z dzieckiem (głównie w formie zabawy ;), zgodnie z wytycznymi terapeuty, w domu. Dlatego jeśli coś w zachowaniu dziecka Cię niepokoi, nie zwlekaj. Małe zmiany mogą znacznie poprawić Waszą trudną codzienność.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. W pierwszych latach życia, układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija, dlatego odpowiednia stymulacja sensoryczna jest wówczas najbardziej efektywna.

Diagnoza, to zazwyczaj 2-3 spotkania. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z rodzicami dotyczący problemów i funkcjonowania dziecka. Kolejny etap, to wnikliwa obserwacja dziecka podczas swobodnej zabawy oraz ćwiczeń i aktywności proponowanych dziecku przez Diagnostę SI. Ostatnie spotkanie ma charakter podsumowujący. Rodzice otrzymują diagnozę, w której zostają wyjaśnione przyczyny problemów dziecka, związane z przetwarzaniem sensorycznym. W zależności od skali problemu Diagnosta SI może zalecić TERAPIĘ lub Program Diety Sensorycznej do samodzielnej realizacji w domu.

Terapia SI

Odbywa się w specjalnie wyposażonej sali SI. Terapeuta przygotowuje przestrzeń i pomoce, sprzęt, które zachęcą dziecko do zabawy i aktywności, odpowiednio stymulujących zmysły dziecka. Terapeuta dyskretnie kieruje zabawą, daje dziecku przestrzeń do podejmowania własnych aktywności oraz realizacji swoich pomysłów na zabawę (własna inicjatywa dziecka jest bardzo ważna podczas terapii SI). Celem terapii jest stymulowanie lub wyciszanie zmysłów, zgodnie z potrzebami sensorycznymi dziecka. Mądrze dobrane ćwiczenia, zabawy oraz pozytywna atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi układu nerwowego dziecka. A tym samym niweluje problemy z przetwarzaniem sensorycznym dziecka.

Na sali ćwiczymy BEZ BUTÓW. Terapia młodszych dzieci odbywa się z udziałem rodziców.

Miejsce GABINET DIAGNOZY i TERAPII SI: Sensozaur ul. Gajowa 34, Bydgoszcz (1 piętro).

Prowadzimy również zajęcia dla maluszków:

– MALUSZKOWE ZABAWY
– WARSZTATY MULTISENSORYCZNE SENSOZAUR ©
– SENSOPLASTYKA ®
– SENSOJOGA
– WARSZTATY TEMATYCZNE
– ZABAWY ANIMACYJNE

Kategorie

Lokalizacja

Dodaj Recenzję

Dodaj komentarz

Zapisz się na nasz Newsletter