Rejestracja

Blog

Najnowsze wpisy
Zajęcia pozaszkolne – szansa na rozwój kreatywności dziecka

Zajęcia pozaszkolne – szansa na rozwój kreatywności dziecka

Kreatywność pilnie poszukiwana

Wczesne lata rozwoju dziecka to idealny czas na sprawdzenie co sprawia mu przyjemność. Pewne symptomy zainteresowania dziecka określonym typem działań kreatywnych uważni rodzice zaobserwują już w trakcie zabaw z dzieckiem w domu. Na nieco późniejszym etapie pomocą w wyborze kierunku rozwoju dziecka może (i powinna) być także szkoła.

Zmieniający się świat, a co za tym idzie, także rynek pracy oraz potrzeby w zakresie konkretnych umiejętności pracowniczych dają jednoznaczne sygnały, że zawody przyszłości to przede wszystkim zajęcia wymagające ponadprzeciętnej kreatywności. Zdecydowanie więc warto wspierać rozwój tej cechy w naszym dziecku już od najmłodszych lat. Nie zapominajmy także o tym, że odkrywanie własnej kreatywności to nie tylko szansa na ciekawą karierę zawodową ale możliwość samorozwoju i spełnienia prowadzącego do odczuwania szczęścia i zadowolenia z życia.

Jakie zajęcia pozaszkolne najlepiej wspierają rozwój kreatywności? 

Gdy zastanawiamy się, jakie zajęcia pozaszkolne pomogą w rozwoju kreatywności naszego dziecka, zacznijmy od rozmowy z nim samym. Dowiedzmy się, jeśli jeszcze nie zaobserwowaliśmy tego w trakcie zabaw z nim, co sprawia mu przyjemność, jakie zabawy lubi najbardziej.

Na tym etapie absolutnie nie zwracajmy uwagi na to, czy np. rysunki dziecka są technicznie i artystycznie „dobre”, albo czy dziecko śpiewa czysto i ładnie. Ważne, czy lubi to robić i samodzielnie, z własnej inicjatywy i bez zachęty z naszej strony angażuje się w działania artystyczne. Nawet, jeśli oznacza to rysowanie na świeżo pomalowanych ścianach, bezwzględnie nie gańmy dziecka, aby nie stłumić w nim potrzeby wyrażania siebie poprzez twórczość. Jeśli nie chcemy wprowadzić malowania ścian do cotygodniowego grafiku naszych zajęć domowych, zadbajmy by dziecko miało dostęp do bloków rysunkowych czy tablicy do rysowania kredą lub flamastrami.

Które zajęcia pozaszkolne wspomagają kreatywność? Na czele listy znajdą się oczywiście wszystkie zajęcia pozaszkolne poświęcone działalności artystycznej: nauka rysowania i malowania, nauka rzeźbienia (zabawy z plasteliną i modeliną), nauka śpiewu, nauka gry na instrumentach. Do tej kategorii zaliczają się także zajęcia ruchowe, takiej jak taniec (dla młodszych będzie to taniec nieskrępowany lub rytmika) i balet. Kreatywność pobudzają także wszelkie zajęcia teatralne, w trakcie których dziecko uczy się recytacji oraz inscenizacji i gry aktorskiej. Nie wolno jednak zapominać, że kreatywność to także umiejętność rozwiązywania problemów – zatem nawet zwykłe korepetycje z matematyki czy fizyki mogą, o ile będą właściwie prowadzone przez pedagogów, fantastycznie wzmacniać rozwój kreatywności u dziecka.

Kiedy należy zmienić zajęcia pozaszkolne wzmacniające kreatywność?

 Samo zapisanie dziecka na zajęcia pozaszkolne pobudzające kreatywność nie zwalnia nas z obowiązku monitorowania ich przebiegu. Po każdych zajęciach spytajmy dziecko co robiło, czy dobrze się bawiło, czy sprawia mu to przyjemność, czy lubi swojego korepetytora. Jeśli dziecko przynosi swoje prace plastyczne, albo chce pochwalić się nową piosenką, poświęćmy czas na wysłuchanie utworu czy obejrzenie rysunków. Jeśli zauważymy, że z czasem dziecko wykazuje mniejszy entuzjazm wobec zajęć, a przede wszystkim nie zajmuje się daną aktywnością w wolnym czasie poza zajęciami, również przeprowadźmy z nim rozmowę. Być może nie osiąga zadowalających je efektów, albo przestało odczuwać przyjemności z danego typu działalności. Pamiętajmy, że zmuszanie dziecka do uczestnictwa w nieobowiązkowych zajęciach pozaszkolnych z których nie czerpie satysfakcji nie jest dobrym pomysłem i może ostatecznie zniechęcić naszą pociechę do danej twórczości artystycznej.

Dodaj komentarz